Ekonomi

ABD’li çip üreticisi Nvidia, 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı

Nvidia’nın hisse değeri yüzde 6’dan fazla artarak 419,38 dolara yükseldi. Hisselerindeki artışla birlikte Nvidia’nın piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Böylece Nvidia, piyasa değeri 1 trilyon dolar olan dünyanın ilk çip üreticisi olurken Apple, Alphabet, Amazon ve Microsoft gibi piyasa değeri trilyon dolar olan şirketler arasına katıldı.

Nvidia’nın hisseleri, geçen hafta açıklanan gelecek çeyreğe ilişkin satış iddialarının piyasa beklentilerini aşmasıyla yükselişe geçti.

Şirketin 24 Mayıs’ta açıklanan bilançosunda gelecek çeyreğe ilişkin gelir beklentisinin 11 milyar dolar olduğu bildirildi. Piyasa beklentisi, bunun 7,2 milyar dolar olması yönündeydi.

Nvidia İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jensen Huang, OpenAI’nin ChatGPT’si ve diğer yapay zeka uygulamaları gibi dil geliştirici araçların yükselişinin bilgi işlem gücüne olan talebi artırdığını da belirtti.

Nvidia’nın hisselerindeki yükseliş, diğer çip üreticilerinin ve yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketlerin hisselerinin geri ödenmesine yardımcı oldu.

habercine.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu