Ekonomi

Petrol arz kaygılarının azalmasıyla düşüşte

Küresel gösterge Brent, İsrail’in faaliyetlerini artırmasıyla Cuma günü yaklaşık yüzde 3 yükseldikten sonra varil başına 90 doların altına gerilerken, ABD ham petrolü 84 dolara yaklaştı.

Singapur’daki Vanda Insights danışmanlık şirketinin kurucusu Vandana Hari, “Hafta sonu, silahlı çatışmanın İsrail ve Gazze ile sınırlı kaldığını gösterdi. Bu açıdan ham petrol aşırı alımda görünüyordu. Ham petrol fiyatları muhtemelen bir sonraki risk olayına kadar düşmeye devam edecek” dedi.

Orta Doğu, küresel ham petrol arzının üçte birini oluşturuyor ve İsrail’in saldırılarının artmasının petrol tankerlerine saldırılara, deniz geçişlerine yönelik tehditlere ve Tahran’dan yapılan ihracatın azalmasına yol açabileceğine dair korkular var.

Ham petrol vadeli işlemleri Pazartesi günü Asya’da işlem görmeye başlamadan önce hem Tahran hem de Washington çatışmanın hâlâ yayılabileceği konusunda uyarmıştı. İran, savaşın “herkesi harekete geçmeye zorlayabileceğini” söyledi. Bu arada Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a göre ABD yayılma riskini “yüksek” olarak görüyor.

İsrail ordusunun buldozerleri 29 Ekim’de Gazze sınırını geçti.

ABD’nin Cushing, Oklahoma’daki değerli depolama merkezinde tutulan petrol stokları 2014’ten bu yana en düşük seviyesine yakın, ancak Körfez Kıyısı boyunca benzeri görülmemiş bir yakıt bolluğu yaşanıyor.

kulp-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu