Haber

Michelin Rehberi Türkiye Haritasına İstanbul’dan Sonra İki Yeni Şehir Ekleniyor!

Michelin Rehberi, dünyanın en ünlü ve saygın restoran rehberlerinden biridir. Michelin firması tarafından yayınlanan bu rehber, 1900’lerin başından beri gastronomi dünyasında büyük yankı uyandırdı. Geçen yıl listeye giren İstanbul’un ardından iki yeni şehir Michelin Guide Türkiye haritasına girmeye hazırlanıyor! İşte detaylar ?

Geçen yıl İstanbul, gastronomisi Michelin Guide denetçileri tarafından öne çıkarılan ve değerlendirilen 38. uluslararası destinasyon oldu.

İstanbul’da ilk kez Türk mutfağını tadan ve restoranları inceleyen Michelin müfettişleri, toplam 53 restoranı ödüllendirdi.

İstanbul’un ardından Michelin Guide müfettişleri de Türkiye haritasına İzmir ve Bodrum’u eklemek için kolları sıvadı!

Bu iki turistik bölgenin restoran tercihleri, İstanbul seçimleriyle birlikte 9 Kasım 2023’te İstanbul’da yapılacak törenle açıklanacak!

Michelin Guide Uluslararası Yöneticisi Gwendal Poullennec, İzmir ve Bodrum’un Michelin Rehberi’ne dahil edilmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Müfettişlerimiz geçen yıl İstanbul’a ilk ziyaretlerinin ardından yol haritalarına İzmir ve Bodrum’u da dahil etmekten büyük mutluluk duyuyorlar. Kültür ve turizm açısından unutulmaz ve eşsiz deneyimler sunan bu iki lokasyon aynı zamanda keşfedilmeyi hak eden bir mutfak kültürüne de sahiptir. İzmir ve çevresi, yerel kültürü ön plana çıkaran ve birden fazla genç şefin üst düzey gastronomik yeteneklerini sergileyebileceği heyecan verici restoranlara sahipken, Bodrum, şehir merkezinde yer alan klasik ve kolay erişilebilir restoranlarının yanı sıra yenilikçi lezzetler sunan restoranlarıyla da öne çıkıyor. lüks tatil köylerinde konseptler. Bu iki yeni bölgeyi MICHELIN Guide ailesine dahil ederek, Türkiye’nin kaçırılmaması gereken bir gastronomi destinasyonu olduğunu herkese duyurmayı canı gönülden diliyoruz.”

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu bahisle ilgili görüşlerini şu sözlerle paylaştı:

“İstanbul’dan sonra önde gelen turizm destinasyonlarımızın ortasında yer alan İzmir ve Bodrum’un ‘gastro-kent’ olarak öne çıkmasından son derece memnunuz. Tarladan sofraya yaklaşımıyla bölgenin en kaliteli eserlerini harmanlayan yetenekli şeflerimiz sayesinde, özünde sürdürülebilirlik kavramını barındıran mutfak kültürümüzün zenginliğini dünyaya sergileyebileceğiz. Bu lezzetleri tatmak için İzmir ve Bodrum’a gelecek ziyaretçiler, Türkige’nin turkuaz sularına, derin tarihi mirasına, tesislerin kalitesine, kruvaziyer turizminden mavi yolculuklara (gulet turları) kadar sonsuz olanaklara hayran kalacaklar. Türkiye’nin gastronomi turizminde büyüyen potansiyelini göstermenin verdiği prestijle bu 2 yeni bölgenin Michelin Rehberi’ne eklenmesinden büyük mutluluk duyuyoruz ve önümüzdeki yıllarda yeni şehirlerimizin de listeye ekleneceğine yürekten inanıyoruz.”

Sizce Michelin Rehberi’ne hangi restoranlar giriyor? Yorumlarda buluşalım! Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın:

haber-bahcesaray.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu