Haber

İspanya’da Katalan Af Örgütü Protestoları Devam Ediyor

Sol azınlık hükümeti kurulması yönünde yapılan siyasi anlaşmalarla ayrılıkçı Katalan siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerine af getirilmesi girişimine karşı polis, 9’uncu gününe giren gösterilere bir kez daha müdahale etti. İspanya.

Polis, Madrid’de ayrılıkçı Katalan siyasi partileriyle olası bir af yasası için anlaşma yaptığı gerekçesiyle Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) binalarını hedef alan göstericilerin hareketine müdahale etti.

Madrid Valiliği, gece yarısına kadar devam eden ve “sokakları savaş alanına çeviren” olaylarda 6 kişinin yaralandığını, 14 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Gözaltına alınanlardan 3’ünün reşit olmadığı paylaşıldı.

9’uncu gününü geride bırakan gösterilerde, başkent Madrid’de PSOE binası ve Parlamento binası önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, PSOE lideri ve Başbakan Pedro Sanchez’i “ihanet” ve “diktatörlükle” suçlayarak, hükümeti hedef aldı. basmak.

Gösteriler bugün ve önümüzdeki hafta Meclis’te yapılacak inanç oylamasına kadar devam edecek.

Ayrılıkçı Katalanlara yönelik af girişimi

İspanya’nın en önemli iç meselesi olan Katalonya meselesi, ülkede 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin ardından kurulması planlanan sol azınlık koalisyon hükümetinin müzakereleriyle bir kez daha gündeme geldi.

En geç 27 Kasım’a kadar hükümet kurma süresi olan PSOE ve Sumar (sol partilerin ittifakı), af karşılığında Katalan siyasi partilerinin desteğiyle gelecek hafta Parlamento’dan güven oyu almayı planlıyor. kanun.

Katalonya Cumhuriyetçi Solu’nun (ERC) ardından Katalonya Birliği (Junts) partisiyle anlaşan PSOE, Katalonya meselesinin analizinde yeni bir dönemin başlayacağını savunuyor.

Planlanan af maddesiyle, 9 Kasım 2014 referandumundan ve 1 Ekim 2017 referandumundan sonra hüküm giymiş ya da yargı süreci devam eden yaklaşık 400 ayrılıkçı Katalan siyasetçi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımı sağlanacak. Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı girişimler sırasında yasa dışı olarak tutuldu. Sokaklarda kamu düzenini bozan ve göstericilere şiddet uygulayan radikal grup üyelerinin affedilmesi öngörülüyor.

Katalonya özerk yönetiminin kamu borçlarının bir kısmının (yaklaşık 15 milyar euro) İspanyol hükümeti tarafından karşılanacağı iddia ediliyor.

Başta ayrılıkçı Bask ve Katalanlar olmak üzere 6 siyasi partiden dış destek almak üzere anlaşmaya varan PSOE ve Sumar’ın, 179 milletvekilinin desteğiyle 2017’de yapılması planlanan oylamada ilk güvenoyu alması bekleniyor. 350 sandalyeli Parlamento 17 Kasım Cuma günü.

alucraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu