Ekonomi

Yılın ilk haftasında emtia piyasasında ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler hakim oldu.

Emtia piyasasında yılın ilk haftasında küresel ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler etkili oldu.

Çin’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini kaldırmasının ardından vaka sayılarındaki kontrolsüz artış nedeniyle piyasalardaki risk algısı güçlü kaldı. Çin’de öncü göstergeler 2022’nin son 5 ayında imalatta daralmaya işaret etti. Ülkede Caixin’in Çin Genel İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayında bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak 49 oldu.

ABD’de tarım dışı istihdam Aralık’ta beklentilerin üzerinde 223 bin artarken, bir önceki aya göre gerilemesi ve fiyat artışlarıyla birlikte çalışma saatlerinin yavaşlaması ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ” şahin” para politikaları. Ancak emtia piyasasında talep endişeleri devam etti.

Analistler, bu hafta ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin piyasalar tarafında etki yaratacağını söyledi.

Emtia piyasasındaki satış baskısına rağmen geçtiğimiz hafta değerli metallerde yükseliş eğilimi hakim oldu.

Geçen hafta altın yüzde 2,4, platin yüzde 2,2 ve paladyum yüzde 0,8 yükselirken, gümüş yüzde 0,3 kaybetti.

Altın, 2023’te küresel ekonominin yavaşlayacağına dair açıklamalarla yükseldi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Kristalina Georgieva, küresel ekonominin 2022’de daha güçlü bir yılla karşı karşıya olduğu uyarısında bulunurken, ABD, AB ve Çin’in aynı anda yavaşlaması nedeniyle dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesinin beklendiği uyarısında bulundu.

Analistler, Fed toplantı tutanaklarında önümüzdeki dönemde resesyon endişelerinin daha yakından izleneceği vurgusunun altının ons fiyatını desteklediğini belirtti.

Durgunluk telaşı ile metallerde düşüş eğilimi

Metaller, durgunluk endişeleri arasında düşüş eğiliminin hakimiyetindeydi. Tezgâh üstü piyasada geçen hafta bakırda yatay bir seyir gözlenirken, kurşun yüzde 3,9, alüminyum yüzde 3,5, nikel yüzde 5,8 ve çinko yüzde 0,5 oranında değer kaybetti.

Enerji emtialarında da sert düşüşler yaşandı. Geçen hafta Brent petrolü yüzde 6,8, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğalgaz ise yüzde 17,1 düştü.

Dünya ekonomilerinde resesyon beklentisi ve Çin’de artan Kovid-19 vakaları petrol fiyatlarında talep endişelerini tetiklerken, kış sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve küresel gaz krizine ilişkin paniğin azalması doğal kaynakları etkiledi. doğalgaz fiyatları aşağı yönlü.

Durgunluk endişeleri tarımsal emtiaları da etkiledi

Geçen hafta yaşanan durgunluk dalgalanmaları tarım emtialarını da etkiledi. Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday yüzde 6,2, mısır yüzde 3,7, soya fasulyesi yüzde 2,1 ve pirinç yüzde 3,1 düştü.

Kıtalararası Borsa’da (ICE) pamuk yüzde 2,8, kakao yüzde 0,2 yükselirken, kahve ve şeker yüzde 5,3 düştü.

Analistler, hafta başında pamukta düşüşler olsa da ABD’de açıklanan ADP özel sektör istihdam ve tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerle uyumlu gelmesiyle pamuk fiyatlarının yükselmeye başladığını söyledi.

“Üretim tahminlerindeki artış kahve fiyatlarını baskıladı”

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, petrol fiyatlarının yeniden 80 doların altına düşmesinin mısır ve şekerde satış baskısını artırdığını belirtti.

Buğdayın geçtiğimiz haftayı düşüşle kapattığını kaydeden Ergezen, tahıl koridoru sayesinde buğday arzının devam ettiğini, ABD’de haftalık buğday ihracatının azalması nedeniyle talep endişelerinin arttığını kaydetti.

Ergezen, Uzakdoğu’da pirinç üretim beklentilerindeki artışın satışlara neden olduğunu söyledi. Üretim tahminlerinin yine kahve fiyatlarına etki ettiğini vurgulayan Ergezen, “Fitch Solutions, 2022-2023 sezonunda 7 milyon poşet üretim fazlası bekliyor. Kahve pazarında özellikle Brezilya’daki üretimle birlikte bir fazlalık bekleniyor. Bu da fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.”

Pamuğun yükselişine değinen Ergezen, Çin’de salgın kaynaklı kapanmaların azalmasıyla birlikte pamuğa olan talep beklentilerinde artış yaşandığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu