Ekonomi

Yenilenen işlerde yeni bir dönem başladı

Resmi Gazete’de yayımlanan Ticaret Bakanlığı’nın yenilenen eserlerin satışına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasını öngören tebliğine göre yenileme merkezleri, belirtilen tüm işleri ayrı bir yenileme yetki belgesi almaya gerek kalmaksızın yenileyebilecek. ilgili standarda göre alınmış hizmet yeri yeterlilik belgelerine sahiptirler.

Yenilenen işlerin imalatçısı veya ithalatçısı ile yetkili servis sözleşmesi yapabilecektir. Bu işler için kurulması zorunlu olan yetkili servis istasyonlarından biri olarak faaliyet gösterebilecektir. Yenilenen bir eser birden fazla yenilemeye konu olabilir.

Tebliğ ile yenileme yetki belgelerinin ihraç edilebilmesi için gerekli olan 10 milyon TL’den az olmamak üzere ödenmiş sermaye şartı 30 milyon TL’ye yükseltilmiştir. Yenileme yetki belgesi bulunan ticari işletmelerden ödenmiş sermaye bedeli 30 milyon TL’nin altında olanlar, ödenmiş sermaye tutarını 1 Ocak 2024 tarihine kadar tamamlayacak.

Yenilenmiş ürünlerin uzaktan iletişim araçları kullanılarak satışa sunulması durumunda, bu ürünlerin kullanılmamış ve diğer kullanılmış ürünlerden ayırt edilebilecek şekilde ayrı bir kategoride satılması zorunlu olacaktır.

Pil kapasitesi %85’in altında olan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmiş olarak satışa sunulabilmesi için değiştirilmesi gerekecektir.

habertusba.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu