Teknoloji

Volvo: Elektrikli Araçlar, Benzinliler Kadar Ucuz Olacak

Elektrikli araçların fiyatları günümüzde klâsik dizel ve akaryakıtlı araçların fiyatından çok daha kıymetli. Bunun sayılabilecek birçok sebebi var fakat bir defa alındığı vakit da yakıt fiyatı olarak dizel ve benzinliden daha az cep yakıyor.

Ancak natürel en başta arabayı alabilmek gerekiyor. Volvo’nun 2030 yılına kadar olan süreç için açıkladığı planlarının ortasında yapılan açıklamalarda yakın vakitte Türkiye’de de çoğalan elektrikli araçların, dizel ve benzinliler kadar ucuz olacağı da söyleniyor. Pekala nasıl ve ne vakit?

Elektrikli araçlar, 2025 yılında dizel ve benzinliler kadar ucuz olacak:

Volvo CEO’su Jim Rowan, 2025 yılında şirketin elektrikli araçlarının benzinli araçlar kadar ucuz olacağını açıkladı. Tabii Rowan’a nazaran bu, pil maliyetlerini azaltmak için kâfi teknolojinin olmasıyla olacak. Rowan’a göre bu imkân sağlanacak olsa da, beklentinin doğru çıkıp çıkmayacağını ancak bekleyerek görebileceğiz.

İçten yanmalı motor üretiminden tamamen çekiliyor:

Volvo, 2030 yılına kadar ürettikleri tüm araçların %100 elektrikli araçlardan oluşmasını planlıyor. Şirket, bunun için Geely ile ortaklaşa kurduğu girişimi Aurobay’ın paylarının %33 kadarını elden çıkaracağını paylaştı. Böylece içten yanmalı motorların geliştirilmesi ve imalatına iştirakten büsbütün çekilmiş olacak. Şirket, böylelikle içten yanmalı motorların geliştirilmesinden ve üretiminden tamamen çekilen ilk araba üreticisi olacak.

Volvo’nun bu hareketi, onları içten yanmalı motorların geliştirilmesinden ve üretiminden büsbütün çekilen birinci araba üreticisi yapacak. Volvo, 2025 yılına kadar global satışlarının %50’sinin büsbütün elektrikli araçlar olacağını, öteki %50’nin ise hibrit araçlar olmasını hedefliyor. Ayrıyeten 2030 yılına kadar büsbütün elektrikli araç üretimine geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu