Haber

Miçotakis, Kral Charles’dan 200 yıl önce ‘çalınan’ mermerleri istedi

İngiltere’de temaslarda bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kral Charles ile Windsor Kalesi’nde yaptığı görüşmede, 1801-1812 ortasında Atina’dan Londra’ya götürülen Elgin Mermerleri’nin iadesini istedi.

VOA’nın İngiliz basınından aktardığına nazaran Atina’daki Akropol’ün bir modülü olan 2 bin 500 yıllık Elgin Mermerleri, heykeller, yazıtlar ve mimari kesimlerden oluşuyor.

Mermerler, 1801-1812 ortasında, o periyotta İngiltere’nin Osmanlı İmparatorluğu nezdindeki büyükelçisi olan İskoçyalı Elgin Lord’u Thomas Bruce tarafından Atina’dan Londra’ya götürüldükleri için bu isimle anılıyor. Elgin Mermerleri’nin aidiyeti sorunu, İngiltere ile Yunanistan ortasında yıllardır uyuşmazlık konusu olmaya devam ediyor.

Yunanistan, mermerlerin çalındığını tez ederken İngiltere, bu iddiayı yalanlayarak mermerlerin satın alındığını bildiriyor.

Sunday Times gazetesine geçen ay konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Kral Charles ile iyi bir kişisel ilişkisi olduğunu ve mermerlerin iadesi konusunda destek vereceğine inandığını” söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu