Haber

Mazıdağı halkı dev taş parçalarının gölgesinde korku içinde yaşıyor.

Mazıdağı halkı dev taş parçalarının gölgesinde korku içinde yaşıyor.

MARDİN – Mardin’in Mazıdağı ilçesinde kırılma riski yüksek dev taş parçalar köylüleri tedirgin ediyor. Köylüler, kayaların kırılmak üzere olduğunu, şiddetli bir depremde dev taş modüllerin can ve mal kaybına neden olabileceğini, geceleri tedirgin bir şekilde uyuduklarını söylediler.

Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Yağmur Mahallesi’nde yüksek ve kırılma riski taşıyan dev kayalar ve kaya modülleri, yuvarlanma ihtimaline rağmen köylüleri korkutuyor. Evleri kayaların altında kalan köylüler, dikenler üzerinde yaşadıklarını, bir sarsıntıda kayaların kırılarak evlerinin üzerine düşebileceğini, can ve mal kaybına neden olabileceğini söyleyerek, yetkililerden kayaların boşaltılmasını talep etti.

“Korkudan geceleri uyuyamıyoruz”

Kayaların yerden kopmak üzere olduğunu belirten vatandaşlardan Hasan Yıldız, geceleri kaygıdan uyuyamadığını söyledi. Yıldız, “Bu kayalar evimizin arkasında. Bu aralar çok yıkıcı depremler oluyor. Yaşanan depremleri bu köyde hissettik. Bu kayalar ve kaya parçaları deprem sonucu yuvarlanarak evlerin üzerine düşüyor. Can ve mal kaybına neden oluyor.Bu günlerde depremler meydana geldi.Şiddetli bir deprem meydana geliyor ve kaya parçaları düşebilir” dedi.

“Evet canımızı Allah’a emanet ettik ama depremin olduğu şehirler yerle bir oluyor” diyen Yıldız, “Belediye de geldi baktı. Baktılar ama şu anda müdahale yok. İstiyoruz. bu sorun ortadan kalksın istiyoruz bu kayaların ve kaya bölümlerinin düşmesini istiyoruz yakınlarda düşmek üzereler olası bir şiddetli sarsıntıda kayalar yerden batacak ve aşağı doğru yuvarlanarak kayıplara neden olacaktır. Can ve mal. Çok korkuyoruz, dehşetten geceleri uyuyamıyoruz. Hayvanlar ve çocuklarımız savunmasız durumda. Evimizin üzerine taş düşerse ne yapacağız? Nereye gidiyoruz” diye konuştu. söz konusu.

“Akrabalarım endişeli”

Evleri kayalıkların bulunduğu yerde olan yakınlarından endişe duyduğunu ifade eden Özgür Kaya ise sorunun yetkililerden giderilmesini talep ederek, “Ben de Yağmur Köyündenim. Maalesef dev kayalar var. ve kaya kesikleri köy halkı için tehlike oluşturuyor.Bir depremde kayalar aşağıda kalıyor.Konutların üzerine düşme olasılığı çok yüksek. Evleri kayalıkların ve kayalıkların çevresinde bulunan akrabalarım dikenler üzerinde bekliyor. Maalesef yumurtanın üzerinde duran kayalar köylüler için büyük tehlike oluşturmakla birlikte onların korku içinde yaşamalarına neden oluyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu