Haber

Kayyımın borçları nedeniyle MARSU’nun elektriği kesildi

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), Mardin Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde hanelere su akışını sağlayan pompaların elektriğini kesti. Kesintiye, Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) kayyım döneminde ödenmeyen 600 milyonluk borcu gerekçe gösterildi.

MA’nın haberine göre, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, kesinti üzerine DEDAŞ yetkilileriyle görüştü. DEDAŞ, görüşme sonrası elektrik kesintisini durdurdu. Böylece su akışı yeniden sağlandı.

MARSU yetkilileri; kayyım döneminde MARSU’nun 384 milyon 700 bin TL borç yaptığı, borcun ödenmemesi üzerine işleyen gecikme faiziyle birlikte borcun 600 milyon TL’yi aştığını bildirdi. Borç nedeniyle MARSU’nun borcuna günlük olarak yaklaşık 500 bin TL faiz işlediği belirtildi.

ÖNCEKİ DÖNEMDE DE AYNISI OLMUŞTU

Mardin’e atanan kayyımlar ve harcamaları gündeme ilk defa gelmiyor. Daha önce de Mardin’e ilişkin ihale yolsuzlukları ve borç haberleri gündem olmuştu. Öte yandan kayyımın bıraktığı borç nedeniyle MARSU’unun elektiriği de ilk defa kesilmiyor. 2019’da da Mardin kayyımın elinden alındığında geride bıraktığı borçlar tartışılmıştı. O dönemde de Mardin halkına su akışı sağlayan MARSU’nun elektriği yine kayyımın bıraktığı borç nedeniyle kesilmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu