Haber

İzmir Kuş Cenneti’ne su sağlayan kanallar temizleniyor

İzmir Kuş Cenneti’ne can suyu sağlayan kanalların temizlenmesi ve yeniden düzenlenmesi için Ocak ayında başlayan çalışmalar devam ediyor.

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 40 kilometrelik kanalda yapılacak çalışmalarda bölgedeki sel riskinin ortadan kaldırılmasının yanı sıra İzmir Kuş Cenneti’ne temiz ve daha fazla su sağlanması amaçlanıyor.

15 binden fazla flamingoya ve yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti için çalışmalar yıllarca sürecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, Menemen Ovası’ndaki kanalların evsel atıklar veya doğal koşullar nedeniyle zamanla dolduğunu ve daraldığını belirtti.

Yaklaşık 40 bin metrelik bir yatakta 1 milyon 582 bin metreküp kazı yaparak hem bölgedeki sel riskini azaltmayı hem de kuş cennetine daha temiz ve daha çok su ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Ceylan, bölgede yüzde 25’e ulaştıklarını bildirdi. şimdi çalışıyor

Ceylan, İzmir Kuş Cenneti’nin maliyetini çok iyi bildiklerini belirterek, Menemen’in güney ana deşarj kanalından kapaklar açılarak bölgeye su verildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu