İş

Intel hisseleri, yarı iletken üretim bölümü için uzun vadeli mali hedeflerin açıklanmasının ardından düşüşe geçti

Intel (NASDAQ:INTC) Salı günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu belgelerde ortaya çıktığı üzere, üretim departmanlarına yatırım yapma ve yeniden yapılandırma konusunda önemli bir kararlılığa işaret ederek, yarı iletken üretim bölümü için finansal stratejisini ve gelecek hedeflerini açıkladı.

Yarı iletken üreticisi, fabrikasyon hizmetlerinin daha şeffaf bir görünümünü sunmak için 2021’den 2023’e kadar olan iş birimlerinin finansal verilerini revize etti.

Şirket, Intel Foundry Services’in karlılığının bugün ile 2030 yılı arasında bir zamanda başa baş noktasına ulaşacağını ve 2024’te en yüksek operasyonel kayıpların yaşanacağını öngörüyor. Şirket %40 rafine brüt kâr marjı ve %30 rafine operasyonel kâr marjı hedefliyor.

Şirket, “Intel Foundry Services’in şu anda üçüncü taraf müşterilerle 15 milyar doları aşan toplam sözleşme değerine sahip olması öngörülmektedir ve 2030 yılına kadar küresel olarak ikinci en büyük yarı iletken üretim sağlayıcısı olma hedefine kendini adamıştır” açıklamasında bulundu.

Intel’in hisse senedi fiyatı piyasa kapandıktan sonra yapılan işlemlerde %3’ten fazla düşüş gösterdi.

Daha büyük Intel Ürünleri bölümü için firma, on yılın sonuna kadar %60 GAAP dışı brüt kar marjına ve %40 rafine operasyonel brüt kar marjına ulaşma hedefi belirledi.

Şirket ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin dört eyaletinde yarı iletken üretim tesislerinin geliştirilmesi ve genişletilmesi için 100 milyar dolar harcama niyetini açıkladı.

Bu girişim, Intel’in üretim hizmetleri için dış müşterileri güvence altına alarak işini yeniden canlandırmaya yönelik kapsamlı stratejisinin bir parçasıdır. Bu stratejiyle tutarlı olarak Intel, üretim faaliyetlerinin mali performansını ayrı bir iş birimi olarak açıklamaya başlayacaktır.

Yarı iletken üreticisi ayrıca Lorenzo Flores’i 8 Nisan 2024 tarihinden itibaren Intel Foundry Services’in yeni Finans Direktörü olarak atadı.

Flores, aynı pozisyonda görev yaptığı Xilinx’ten Intel’e katılıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından doğrulanmıştır. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu