Ekonomi

Florida emeklilik fonu Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık Tesla ödeme anlaşmasını destekliyor

Florida emeklilik fonunu denetleyen Florida Eyalet Yönetim Kurulu, Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA) CEO’su Elon Musk için önerilen 56 milyar dolarlık tazminat paketine onay verdi. Tesla’nın 2,89 milyon hissesini elinde bulunduran ve elektrikli araç şirketinin en büyük 80. yatırımcısı olan kurul, Musk’ın ödeme planının performansa dayalı teşviklerle güçlü bir uyum gösterdiğini belirtti.

Kurulun tutumu, Tesla’nın yaklaşan yıllık toplantısı öncesinde Çarşamba günü web sitesinde kamuoyuna duyuruldu. Florida Emeklilik Kurulu’nun desteği Musk’ın liderliğine ve Tesla vizyonuna önemli bir selam niteliği taşıyor zira ödeme paketi bir şirket yöneticisi için şimdiye kadar ortaya konan en büyük paketlerden biri.

Musk’ın tazminatına verdikleri desteğin aksine kurul, Tesla’nın yönetişimine ilişkin endişelerini de dile getirdi. Florida emeklilik kurulu, Elon Musk’ın kardeşi Kimbal Musk’ın bağımsızlığıyla ilgili sorunları gerekçe göstererek Tesla’nın yönetim kuruluna yeniden seçilmesine karşı oy kullandı. Ayrıca kurul, şirketin Kaliforniya’daki mevcut üssünden Teksas’a yeniden yerleşmek için önerdiği harekete de karşı çıktı.

Florida Eyalet Yönetim Kurulu’nun kararları sadece Musk’ın ödeme paketinin özelliklerini değil, aynı zamanda Tesla’daki daha geniş kurumsal yönetim konularını da yansıtıyor. Destek ve eleştirilerin, hissedarların oylarının bu tekliflerin sonucunu belirleyeceği yaklaşan yıllık toplantıda dikkate alınması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

polateliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu