Haber

Barajlar kuruyunca suya ihtiyacı olan bitkilerin ekimi kısıtlandı.

Barajlar kuruyunca suya ihtiyacı olan bitkilerin ekimi kısıtlandı.

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, kuraklık nedeniyle Sivas’ta suya ihtiyacı olan bitkilerin ekiminin kısıtlandığını söyledi.

SİVAS – Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas’ta kuraklık nedeniyle suya ihtiyacı olan bitkilerin ekiminin kısıtlandığını söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan kuraklık her geçen gün etkisini artırmaya devam ediyor. Azalan yağışlar ve iklim değişiklikleri de çiftçileri olumsuz etkiliyor. Ocak ayının gelmesiyle birlikte yağmayan kar çiftçiyi düşündürünce, yetkililer konu ile ilgili önlem almak zorunda kaldı. Barajlardaki su seviyesinin düşmesi nedeniyle 2023 yılında şeker pancarı, yem bitkileri ve patates gibi üretiminde bol su gerektiren mahsullerin ekimine kısıtlama getirildi.

Barajlardaki ortalama su seviyesinin yüzde 18’lere düştüğünü belirten Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Şu anda barajların doluluk oranı da yüzde 18’lere düştü. Aldığımız kararlara göre bazı yem Çiftçilerimizde önümüzdeki bahar aylarında ekin, şeker pancarı ve patates ekilemeyeceğini dile getirerek, “Hiçbir durumda karamsar olmamamız gerekiyor ama bu olumsuzluklara karşı önlem almamız gerekiyor. Bilim Kurulu, Tarım Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde tüm paydaşların bir araya gelerek çiftçilerimizi buna hazırlaması gerekiyor. Dikkat ederseniz her yıl kuraklık katlanarak artıyor ve kar yağışı azalıyor” dedi.

“Hala bahar havasındayız”

Ocak ayında bahar havasının olduğunu söyleyen Çetindağ, “2023’e girdiğimiz bu aylarda kar yağışı yoktu, hala bahar havasını yaşıyoruz. Bu hayra alamet değil ama Allah’tan ümidimizi kesmeyeceğiz. Çiftçilerimizi ve torunlarımızı kuraklığa karşı hazırlayın” diyen Tarım Bakanlığımıza görev düşüyor. Tarım Bakanlığımız tüm bilim insanlarını bir araya getirmeli, çiftçilerimize eğitim ve alt yapılarını nasıl kuracakları konusunda bilgi vermeli, kuraklığa dayanıklı bitki yetiştirme konusunda eğitimler vermelidir.”

Üretim kısıtlandı

Su sıkıntısı çeken barajların çevresine suya ihtiyacı olan bitkilerin dikiminde kısıtlama getirileceğini anlatan Çetindağ, “Hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Bazı barajlarımızda su yok. Şeker pancarı, yem bitkileri ve patates gibi suya ihtiyacı olan bitkilerin şimdilik dikilmemesi kararlaştırıldı.Ancak ilkbaharda yağmur yağar ve barajlar dolarsa bu bitkiler dikilebilecek. Ancak şu anda şeker pancarı, yem bitkileri ve patates ekimi yapılmayacaktır. Kısıtlama olacağı için çiftçilerimizi önlem almaları için bu konuda bilgilendirdik. Bu durum kesinlikle Sivas’ın tamamı için değil, bölgeler için geçerlidir. “O bölgelerde kısıtlama olacak. Bazı bölgelerde barajlarımızda su var. Bu barajların olduğu yerlerde ekimimiz devam edecek. Ancak bazı barajlarımızda su yok. Bu konuda çiftçilerimizi uyardık. Bir ay önce barajların doluluğuyla ilgili. Alternatif olarak arpa gibi işlere yönlendiriliyorlar. Biz ekiyoruz. İlkbaharda yağmur yağar ve barajlar dolarsa bu kısıtlamalar kalkar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu