Ekonomi

Bakırda Nisan 2021’den beri en büyük yükseliş

Bakır, yatırımcıların dünyanın en çok metal tüketen iktisadı olan Çin’de sıfır Kovid siyasetlerinden vazgeçilerek metal talebinin artacağı ihtimalini değerlendirmesiyle Nisan 2021’den beri en büyük aylık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Bakır fiyatları Londra Metal Borsası’nda Kasım ayında yaklaşık yüzde 10 artarak yedi aylık kayıplarını geri aldı. Çin’de ileri yaşlı vatandaşların daha fazla aşılanmasına öncelik verilmesi iktisada ağır bir ziyan veren sıfır Kovid uygulamalarının daha da gevşetilmesiyle ilgili spekülasyonların artmasına neden oldu.

Alınan önlemler yıl boyunca metal talebini düşürmüş, Avrupa’daki güç krizinin ve Fed’in uyguladığı sıkılaşmacı para siyasetinin neden olduğu problemleri artırmıştı. Her iki faktör de bu ay gevşeme belirtileri göstererek bakırda görünümün güzelleşmesine neden oldu.

Yaşanan yükseliş ivmesine takviye olarak Çin, Cuma günü para arzını artırmak için bankalardaki mecburî karşılıkları düşürme planını açıklamıştı. Yetkililer bu hafta emlak dalındaki likiditeyi artırmayı amaçlayan tedbirlere bir yenisini ekleyerek gayrimenkul geliştiricilerin pay satışına ait kuralların gevşetildiğini açıklamıştı.

Ancak Chaos Ternary Research Institute tarafından geçilen bir bilgi notunda Çin’de yaşanan Kovid durumunun, mahallî teşvikler ve sıkılaşan fizikî arzla birleştiğinde bakır fiyatlarındaki oynaklığı artıracağı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu