Teknoloji

Apple’ın dokunmatik çubuklu olarak satışa sunduğu bilgisayar da kaderinden kurtulamadı; Klasik ürünler listesine girdi

2017 yılında dokunmatik çubukla piyasaya sürülen ilk MacBook Pro, artık Apple’ın Vintage listesinin bir modülü haline geldi.Cupertino şirketi, bir cihazı son satışından beş yıl sonra vintage olarak sınıflandırıyor.

Bu noktadan sonra vintage parçaların Apple Store’larda veya Yetkili Servis Sağlayıcılarda onarılması garanti edilmez ve servis, modüllerin mevcut olup olmamasına bağlıdır.

2017 MacBook Pro’nun yanı sıra Apple Touch Bar’sız 15 inç MacBook Pro’nun 2015 ortası modeli vintage eserler listesine de eklendi. MacRumors tarafından bildirildiği üzere bu özel model 2018 yılına kadar satın alınabiliyordu.

Ayrıca 2017 MacBook Pro’nun macOS 14’ü almayacağı da doğrulandı. Aslında 2016 veya önceki Mac’lerin hiçbiri, 2017 iMac Pro hariç, Sonoma’yı çalıştırma gereksinimlerini karşılamıyor. Bu eski dizüstü bilgisayarlar düzenli aralıklarla güvenlik yamaları almaya devam edebilir.

2017 MacBook Pro, Apple’ın ilk kez 2016 modelleriyle tanıtılan Touch Bar dizüstü bilgisayarının ikinci versiyonunu temsil ediyor. Touch Bar modeli Magic Keyboard, genişletilmiş Touch Bar ve yükseltilmiş işlemcilerle devam modeline 2019 yılında kavuşmuştur.

13 inç MacBook Pro hâlâ Touch Bar’a sahip tek model. Apple, 2021 yılında 14 inç ve 16 inç MacBook Pro ile fiziksel işlev tuşlarına geri döndü.

Ayrıca Apple’ın Ekim ayında yeni MacBook Pro PC’lerini piyasaya sürmeye hazırlandığı bildiriliyor. İlk M3 Apple Silicon MacBook Pro modelleri yeni M3 iMac ve M3 13 inç MacBook Air ile birlikte piyasaya sürülebilir.

M3 yongalarının, Mac’lerde kullanılan mevcut M2 yongalarına kıyasla onları daha güçlü ve verimli kılacak yeni bir 3nm işlem çekirdeğine dayandığı söyleniyor. Bu yongaların, M2 yongalarına kıyasla %20’ye kadar daha hızlı CPU performansı ve %30’a kadar daha hızlı GPU performansı sağladığı iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu