Ekonomi

Apple, App Store tekel iddiaları nedeniyle toplu davayla karşı karşıya

Elma (NASDAQ: AAPL )’ın on milyonlarca müşterisine teknoloji devine toplu dava açma hakkı tanındı. Dava, Apple’ı App Store aracılığıyla iPhone uygulama pazarını tekeline almakla suçluyor ve bu da diğer platformlar üzerinden satın alımların yasaklanması nedeniyle daha yüksek fiyatlara yol açıyor.

Mart 2022’de toplu davayı onaylamayı reddeden ABD Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, kararını geri aldı. Sınıfta artık yalnızca uygulamalara veya uygulama içi içeriğe en az 10 ABD doları harcayan Apple hesabı sahipleri yer alıyor.

Herhangi bir zarar görmemiş olabilecek 10 milyondan fazla hesabın dahil edilmesi konusundaki endişelere rağmen Yargıç Rogers, etkilenen hesap sayısının ayarlanabileceğini ve bir toplu davanın onaylanmasının reddedilmesi için kesin bir eşik bulunmadığını belirtti.

Hakim ayrıca Apple’ın iki bilirkişinin ifadesini hariç tutma girişimini de reddetti. Bunlar arasında, Apple’ın uygulamalarından kaynaklanan potansiyel tüketici zararları hakkında ifade veren Nobel Ödüllü ekonomist Daniel McFadden da var.

Merkezi Cupertino, California’da bulunan Apple, son gelişme hakkında henüz bir yorumda bulunmazken, tüketicileri temsil eden Mark Rifkin, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rifkin, 12 yıldır süren antitröst davasının ilerlemesini bekliyor ve sınıfın “milyarlarca dolar zarara uğradığını” iddia ediyor.

Bunun gibi toplu davalar, davacılara bireysel davalara göre daha önemli zararlar ve daha düşük maliyetler sunabilir. Yargıç Rogers aynı zamanda “Fortnite”ın yaratıcısı Epic Games’in Apple’a karşı açtığı antitröst davasına da başkanlık etmesiyle tanınıyor. Eylül 2021’de Apple’ın uygulama içi ödemelere ilişkin kısıtlamaları gevşetmesi gerektiğine karar verdi, ancak App Store dışından indirmelere izin verilmesini zorunlu kılmadı.

Federal temyiz mahkemesi, Nisan 2023’te Rogers’ın kararının çoğunu onadı ve ABD Yüksek Mahkemesi geçen ay davaya müdahale etmeyi reddetti. In re Apple iPhone Antitröst Davası olarak bilinen bu dava, 11-06714 numaralı davayla ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu