Ekonomi

ABD’den PCE verisi beklenirken altın fiyatları istikrarını koruyor

Investing.com – Altın fiyatları, haftanın son gününde Asya işlem saatlerinde durağan seyretti. Yatırımcılar, faiz görünümünü etkileyecek ABD enflasyon verileri öncesinde sarı metale karşı temkinli halini koruyor.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları; majör ithalatçı Çin’den gelen, beklenenden zayıf satın alma yöneticileri endeksi verilerinin ardından geriledi.

Doların, zayıf gayri safi yurt içi hasıla rakamlarının ardından gecelik ticarette iki haftanın en yüksek seviyelerinden düşmesinin ardından metal piyasaları bugün biraz rahatladı. Ancak bu rahatlama, önemli enflasyon verileri öncesinde yapışkan enflasyon ve yüksek faiz korkularının devam etmesi nedeniyle sınırlı kaldı.

Spot altın %0,1 düşüşle 2.342,86 dolarda değişmezken Ağustos vadeli altın 2.363,80 dolara geriledi. Sarı metal, ayın başlarında rekor seviyelere yükseldikten sonra Mayıs ayında da yaklaşık %2,6 değer kazanmaya devam etti.

Altın Mayıs ayını rekor seviyenin altında bitirecek, PCE testi yaklaşıyor

Bununla birlikte altın, ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağı korkusunun sarı metalde bir miktar kâr alımına yol açmasıyla, Mayıs ayındaki rekor seviyelerinin yaklaşık 100 dolar altında işlem görüyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir dizi Fed yetkilisi, dirençli enflasyon nedeniyle Merkez Bankasının faizleri düşürmeye başlamak için çok güven duymadığı konusunda uyardı.

Bu durum, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verilerini odak noktası haline getirdi. Bugün açıklanacak olan verinin, Nisan ayında enflasyonun bir miktar gerilediğini ancak Fed’in yıllık %2’lik hedef aralığının oldukça üzerinde kaldığını göstermesi bekleniyor.

Yüksek ve uzun vadeli faiz oranları, altın ve diğer değerli metaller için kötü bir işaret. Zira bu durum, metal piyasasına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Platin ve gümüş Mayıs’ı yüksek kazançlarla bitirmeye hazırlanıyor

Diğer değerli metaller de Mayıs ayındaki güçlü yükselişin ardından bir miktar kâr realizasyonu yaşayarak değer kaybetti.

Platin %0,6 düşüşle ons başına 1.028,95 dolara gerilerken gümüş %1,6 düşüşle ons başına 31,030 dolara geriledi. Ancak bu iki metal, endüstriyel metallerin fiyatlarını yükselten spekülatif çılgınlıktan faydalanarak Mayıs ayında sırasıyla %9 ve %17 artış gösterdi.

Hem platin hem de gümüş bazı endüstriyel alanlarda kullanılıyor.

Bakır fiyatları, Çin’in zayıf PMI verileri üzerine düştü

Londra Metal Borsasındaki bakır, 10.141 dolarda sabit kalırken bir ay vadeli bakır %0,5 düşüşle 4,6350 dolara geriledi.

Her iki kontrat da Mayıs ayında rekor seviyelere ulaşmasına rağmen spekülatif çılgınlığın sona ererek yerini ciddi kâr alımlarına bırakmasıyla, kazançlarının büyük bir kısmını sildi.

En büyük bakır ithalatçısı Çin’den gelen, beklenenden zayıf PMI verileri de bakıra olan ilgiyi azalttı. Çin’de imalat sektörü Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde daralırken imalat dışı faaliyetler daha yavaş bir hızda büyüdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu