Ekonomi

ABD’de yüksek mortgage faizleri talebi baskıladı

Mortgage Bankaları Birliği’nin (MBA) verilerine göre, 20 Ekim’de sona eren haftada konut başvuruları bir önceki haftaya göre yüzde 1 azaldı.

Bu dönemde ev satın almak için yapılan başvurular bir önceki haftaya göre yüzde 2 azalırken, finansman başvuruları da yüzde 2 arttı.

Ülkede 30 yıl vadeli konut kredisi ortalama faizi yüzde 7,7’den yüzde 7,9’a yükselerek yükselişini 7’nci haftada da sürdürdü.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli konut kredisinin ortalama faiz oranı da yüzde 6,98’den yüzde 7,08’e çıktı.

Tahvil faizlerindeki yükselişi konut faizleri takip etti

MBA Lider Yardımcısı Joel Kan, küresel yatırımcıların faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı endişesi ve artan mali açık beklentileri nedeniyle geçen hafta 10 yıllık tahvil faizlerinin arttığını hatırlattı.

Tahvil faizlerindeki artışı konut kredisi faizlerinin de takip ettiğine dikkat çeken Kan, 30 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranının 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını kaydetti.

Mortgage başvurularının 1995’ten bu yana kaydedilen en düşük seviyeye gerilediğini belirten Kan, “Bu yüksek mortgage faizleri potansiyel ev alıcılarını piyasadan uzak tutuyor ve refinansman faaliyetlerini baskılamaya devam ediyor.”

haberderik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu