Ekonomi

ABD Senatörleri kripto faturaları için destek bulamıyor

Investing.com – ABD’li Senatörler Elizabeth Warren ve Roger Marshall, yeterli takviye bulamadıkları için kripto para aklamayı önleyecek bir yasa tasarısını ertelediler.

Blockworks tarafından sunulan haberlerde ertelenen yasa tasarısı ilk olarak Aralık ayında ABD Senatosuna sunuldu ve bireysel madenciler ve doğrulayıcılar da dahil olmak üzere kripto endüstrisindeki tüm faaliyetler için bir müşteri tanıma prosedürünün (KYC) uygulanmasını içeriyor.

Tasarının yeni halinin bu hafta yeniden sunulması bekleniyordu. Konuya yakın iki kaynaktan edinilen bilgiye göre senatörler, yasa tasarısının onaylanması için daha fazla dayanak bulamayınca sunuyu ertelediler.

faturanın taslağına göre KYC’den sorumlu olacak birimler; Üçüncü taraf işlemlerini doğrulayan veya güvence altına alan katılımsız cüzdan sağlayıcıları, kripto varlık madencileri ve doğrulayıcıları, bireysel kripto varlık madencileri, ağ protokolleri üzerinde denetime sahip ağ katılımcıları.

Elizabeth Warren daha önce yaptığı açıklamada yurt dışı kaynaklı siber saldırılardaki artışın endişe verici olduğunu ve tasarının yeniden gündeme geleceğini belirtmişti.

Warren’ın kripto faturası neden dikkat çekmedi?

Şubat ayında Senato Bankacılık komitesi önünde konuşan Elizabeth Warren, kripto ile ilgili hataları azaltmak ve düzenleyicileri kripto para birimi kullanarak uyuşturucu kaçakçılığını ve Kuzey Kore gibi denizaşırı ülkelerden gelen siber saldırıları durdurma yetkisi verecek araçlar sağlamak istediklerini söyledi.

Tasarıya karşı çıkanlar ise yasalaştırılmak istenen yasanın ciddi sorunlar içerdiğini savundu. Dijital Varlık Ticaret Odası, ilgili yasa tasarısı hakkında görüş bildirirken, kripto şubesi için beklentilerin uygulanamaz olduğunu savundu. Dijital Varlık Ticaret Odası yetkilileri, tasarının uygulama kabiliyetinin son derece düşük olduğunu düşünüyor. Kripto savunucuları ayrıca, yasa tasarısının uyumluluk gerekliliklerinin çok katı olduğunu ve piyasa güvenini kazanmak yerine ABD’deki kripto varlık yeniliğini tehlikeye atacağını düşünüyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu