Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ürdün’de: ‘Gazze’de ateşkes çağrısı vurgulanacak’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Tel Aviv ziyaretinin ardından 3 Kasım Cuma günü Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlarıyla İsrail-Filistin çatışmalarını görüşmek üzere Ürdün’e gitti ( BAE).

Reuters’in haberine göre Blinken, bugün Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile de görüştü. Mikati, görüşmeleri sırasında Gazze’de ateşkes sağlanması ve İsrail’in güney Lübnan’a yönelik saldırılarına son verilmesi için çalışmanın önemini vurguladı.

ULUSLARARASI TOPLUMA ‘İSRAİL’E BASKI YAPIN’ ÇAĞRISI

Lübnan’ın uluslararası meşruiyet ve Birleşmiş Milletler’in (BM) 1701 sayılı kararının uygulanması konusundaki kararlılığının altını çizen Mikati, uluslararası toplumu söz konusu ihlallere son verilmesi için İsrail’e baskı yapmaya davet etti. Blinken ise “insani nedenlerden dolayı askeri operasyonları askıya alma” yönündeki çabalarından bahsetti.

‘BAKANLAR SON DURDUR ÇAĞRISINI VURGULAYACAK’

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, beş Arap ülkesinin dışişleri bakanlarının Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Hasan El-Şeyh ile görüşeceği, ABD’li Blinken’in de ziyarette bulunacağı belirtildi. Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan ile bugün Ürdün’ün başkenti Amman’da buluşacağız. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanlarıyla görüşeceği açıklandı. Açıklamada, “İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşı ve yol açtığı insani felaketin durdurulmasına yönelik çalışmalar kapsamında Cumartesi günü koordinasyon toplantısı gerçekleştirilecek.”

Daha sonra Arap ülkelerinin bakanları ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken arasında bir toplantı yapılacağı ve bakanların mevkidaşı Blinken’e “ateşkes ve acil insani yardım çağrısını vurgulayacakları” bildirildi. Görüşmelerin ardından bakanların birlikte basın toplantısı düzenleyeceği de kaydedildi. (DIŞ HABER)

akyaka-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu