Haber

4,5 asırlık Altunbulak ve Gümüşbulak çeşmeleri ikinci kez kurudu

ERZURUM’un merkez Yakutiye ilçesine bağlı Altunbulak Mahallesi’ndeki yaklaşık 450 yıl önce Osmanlı döneminde yapıldığı tahmin edilen çeşmeler, 2020 yılında yaşanan kuraklığın ardından bu yıl da bir kez daha kurudu. Altunbulak Mahalle Muhtarı Nuri Demir, havaların sıcak olması ve yağışların yetersiz gelmesi nedeniyle 2 yılda ikinci kez bu durumun kendilerini hem tedirgin ettiğini hem de üzdüğünü söyledi. Jeoloji Mühendisleri Odası Erzurum Temsilcisi Eyüp Tavlaşoğlu, “Ovada yer altı sularının azalmasıyla birlikte tarihi çeşmelerin suları kurudu” dedi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda Türkiye’nin Aralık ayı sıcaklık değerlendirmesi yapıldı. Aralık 2022’de Türkiye’nin 7 bölgesinde ortalama sıcaklık arttı. Doğu Anadolu Bölgesi ortalaması 1,5 santigrat derece olurken, Aralık 2022 için ortalama sıcaklık 2,4 santigrat derece olarak belirlendi. Değerlendirmede, son 52 yılın en sıcak Aralık ayı ve daha az yağışlı günlerin yaşandığı belirtildi.

‘ERZURUM ÖZELLİKLE KURAKLIK YAŞAMAZSA’ Denizden 1890 metre yükseklikte kurulan Erzurum’da yağış miktarı bir önceki yıla göre oldukça azaldı. Aralık 2021’de metrekareye 21,1 kilogram yağış düşen Erzurum, bu yıl son 40 günde 8 kilogramda kaldı. Erzurum’a 15 kilometre uzaklıktaki Altunbulak Mahallesi’nde Osmanlı döneminde yapılan Altunbulak ve Gümüşbulak çeşmeleri kuraklık nedeniyle kurudu. Aralık 2020’de yağış olmaması nedeniyle suyu kesilen çeşmeler, 2 yıl sonra tekrar su vermedi. Altunbulak Mahallesi Muhtarı Nuri Demir, “Erzurum’da maalesef kuraklık yaşanıyor. Türkiye genelinde kuraklık var ama Erzurum’da çok aşırı. Dereden getirdiğimiz çeşmelerle ihtiyacımızı gideriyoruz. Tarihi çeşmelerin kurumuş haline üzüldük. 400-450 yıla tekabül eden bir geçmişleri var. Yıllardır akan ve kurumayan bu çeşmeler 2 yıldır kuruyor. Onlardan acı çekiyoruz.”

Dünyada yaşanan iklim değişikliğinin Türkiye ve Erzurum’da da hissedildiğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Erzurum Temsilcisi Eyüp Tavlaşoğlu, “İklim değişikliği nedeniyle yer altı su kaynaklarında azalma oldu, daha az kar ve kar yağışı oldu. Erzurum, Doğu Anadolu’nun yeraltı su rezervleri bakımından en büyük şehridir.Zengin bir ildir.Fırat, Çoruh ve Aras nehirleri bu topraklardan çıkmaktadır.Bu nehirlerin debileri de son yıllarda önemli ölçüde azalmıştır. yüksek rakımda, etrafı dağlarla çevrilidir.Kışın bu dağların içinde ve çevresinde çok kar yağar.Nisan ayında karlar erir.Yeraltı su kaynakları, yer altı sularının erimesi nedeniyle beslenerek nehir sularına karışır.İklim ile kar ve yağmurun azalması, yer altı sularının doygun hale gelmesine ve kentte su kıtlığına neden oldu.Bazı nehir ve dere suları akmayı keserek yer altına çekilmeye başladı. . Ovada yer altı suları da yağış olmaması nedeniyle azaldı. Ellerde de kuruma oluyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu